Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bezinkový džem

6. 6. 2016

Bezinkový džem

Vzpomínka na začátek léta koncentrovaná ve sklanici džemu

Pokud vás zachvátí alchymistické nálady a při výrobě džemů se pustíte do experimentování, zkuste nejdříve čistou chuť a vůni džemů a želé jen z bezinek. Citróny, stejně jako při výrobě sirupu, jsou nezbytné, pak už stačí jen cukr. Milovníci vanilky uvítají, že zvýraznění sladšího tónu se docílí ne přidáním více cukru, ale celé vanilky, tedy spíše jejích semen, a pak i vylouhováním celého zbytku vanilkového lusku. Zvláště u želé s jeho tvárnější konzistencí předpokládám, že vám tmavá nepatrná zrníčka vanilky nebudou vizuálně vadit. Chuť za to opravdu stojí.

Ostřejší chuť rebarbory je ve spojení s bezinkami hladivá, do džemu můžete přidat kousek badyánu, který také zmírní ostřejší chuť jahod a jahodový džem krásně navoní.

S jablky se bezinky kombinují výborně především pro velké množstvé jablečného pektinu, takže není nutno přidávat želírovací cukr nebo více práškového či tekutého pektinu.

Pro intenzivnější chuť nechte bezinky s citrónem macerovat minimálně tři dny, nejlépe dokonce pět dnů, chuť bude výraznější. Džem přípravíte rychle, což je opět další výhoda této báječné suroviny. Krátce se vaří, s přidáním želírovacího cukru stačí opravdu jen pár minut. Bez pektinu se tentokrát neobejdete, bezinky prostě samy na ztuhnutí nestačí. Pokud chcete, aby džem zůstal delikátní a jemný, vařte ho co nejkratší dobu a po vychladnutí uchovávejte v ledničce. Pro lepší konzervaci ho můžete ještě zavařovat v horké lázni, ale tím se změní barva i chuť, což je tak trochu škoda. Tento džem je lehký, jemný a delikátní, a tak s ním také zacházejme. Stejně déle než do Vánoc nevydrží, jeho životnost je krátká, jen se po něm zapráší!

Ingredience:

30 větších bezinkových květů
3 litry studené vody
5 citrónů
1,5  kg (3 balíčky) želírovacího cukru 3+1
(nebo krystalový cukr a pektin v odpovídajícím množství)
1 vanilkový lusk

Postup:

Květy bezu trhejte plně otevřené, rozkvetlé.  Při sběru pokud možno nesetřepte z květů pyl, ten je zárukou té nejintenzivnější vůně. Natrhané květy nechte po sběru asi hodinu volně ležet, abyste dovolili případným nezvaným broučkům vylézt nebo květy jen zkontrolujte a broučky odstraňte. Poté odstříhejte stonky a květy vložte do většího hrnce se třemi litry studené vody. Přidejte šťávu z citrónů, vymačkané citróny rozkrojte na půlky a ponořte do vody ke květům.

Nechte macerovat alespoň 3 dny. Poté přes sítko přeceďte a pokud chcete být velmi precizní, vymačkejte přes mušelín do kastrolu.I bez mušelínu má však džem krásně světlou barvu. Pokud přidáváte vanilku, rozkrojte podélně vanilkový lusk a nožem seškrabejte vanilková semínka do šťávy. Můžete přidat i celý zbytek lusku. Přidejte želírovací cukr a přiveďte k varu. Povařte minimálně 5 minut podle návodu. Vyzkoušejte na malém talířku, který jste předtím na chvilku dali do mrazáku, zda džem po vychladnutí ztuhne. Pokud ne, ještě chvilku povařte. Plňte do horkých sterilizovaných sklenic a jen tak pro osvěžení vzhledu přidejte pár kvítků, které jste zachytili v sítku a uzavřete. Pokud chcete intenzivnější chuť vanilky, přidejte do skelnic i celý vanilkový lusk. Nechte vystydnout, popište a uložte do chladu, nejlépe do lednice.

Delikátní květy bezu jsou roztomilým doplněním džemu

 

 

zdroj:http://www.tastejourney.cz/2015/05/omamna-vune-bezinek-pripravte-z-nich-delikatni-sirup-a-dzem/