Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kopřiva dvoudomá

8. 8. 2006

Kopřiva patří mezi naše nejlepší léčivky! Léčí i všechny alergie, ekzémy, bolesti hlavy,čistí krev a podporuje krvetvorbu,odvádí z těla vodu při vodnatelnosti,pomáhá při potížích žaludku a žlučníku, dně, revmatismu,anemii,, těžkých chorobách krve i při leukémii. Pomáhá při virových i bakteriálních onemocněních, odstraňuje únavu a pocit vyčerpanosti.Odstraňuje náchylnost k prochladnutí.Je podpůrný prostředek při cukrovce.

 Při alergii pravidelně každý den pijeme 3-4 šálky teplého čaje po doušcích.

Příprava čaje-záparu: vrchovatou čajovou lžičku zalijeme vroucí vodou a necháme sušené 1-2 minuty vyluhovat. Čerstvá kopřiva má větší účinnost a vyluhujeme ji jen půl minuty.

Výborné účinky má kopřiva na vlasy.  Posiluje je a pomáhá v boji proti lupům. Umýváme hlavu odvarem z čerstvých kopřiv a také  odvarem z kořene.

Umývání hlavy: Do 5 litrů dáme pět vrchovatých dvouhrstí čerstvé nebo sušené kopřivy. Pomalu zahřejeme k varu, ale nevaříme. Necháme ještě vyluhovat asi 5 minut.

Nebo Omytý oddenek -jednu dvouhrst dáme na noc do studené vody. Druhý den zahřejeme do varu a necháme 10 minut vyluhovat. Nevaříme.V tomto případě je dobré umývat hlavu jádrovým mýdlem.

Výborná je i tinktura.

Příprava tinktury: Na jaře nebo na podzim, vykopeme oddenek kopřivy, očistíme vodou a kartáčkem. Pokrájíme jej najemno a naplníme do lahve až nahoru.Žádný poměr není nutný. Vše zalijeme pálenkou 30-40% (vodka) ,uzavřemea necháme 2-3 týdny  na teplém místě.Na slunci, nebo u tepení.Jednou za 2 dny obrátíme dnem vzhůru, aby se to promíchalo.Netřepeme, jen něžně:-)

Potom denně masírujeme pokožku hlavy.

Proti vypadávání vlasů:

100g drogy povaříme v 1l vody okyselené octem- půl hodiny.Používáme k večernímu mytí vlasů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: pití kopřiv - děti

(Magd4, 22. 9. 2012 20:04)

těžko říci.. někde se uvídí, že je velmi vhodný pro těhotné a pro děti nad 2 roky.. jinde, že je nevhodný pro děti vůbec.... nedokážu Vám dát jednoznačnou odpověď

To Jiří Slavík

(magd4, 10. 8. 2007 12:38)

TROCHU JSEM SE POPTALA A TADY JE VÝSLEDEK:
Geiss - 09.08.07 19:35:19
RE: Kopřivový čaj
Pokud vím, tak kopřiva naopak minerály dodává, navíc detoxikuje a celkově čistí tělo, regeneruje vlasy, pomáhá při nachlazení. Neznám užitečnější bylinku... Denní použití je možné. Myslím, že nikdo nepije denně 5 litrů čehokoli...

EleonoraII - 09.08.07 19:48:21
RE: Kopřivový čaj
Taky jsem to kdysi o kopřiv.čaji četla,že se nemá užívat dlouhodobě,ale dělat pauzy,protože každý organismus je jiný a jinak se vyrovnává s množstvím a účinky minerálů.

achmach - 09.08.07 20:31:16
RE: Kopřivový čaj
taky jsem četl o - pauzách - tedy určitě není vhodno zatěžovat organizmus jednostranně

Tora.noko - 10.08.07 07:59:37
RE: Kopřivový čaj
Podle me tohle plati o jakekoliv bylince...neni dobre ji naduzivat

pití kopřivového čaje

(Jiří Slavík, 9. 8. 2007 7:28)

Jak dlouho se může pít kopřivový čaj bez přestávky
a kolik šálků (0,25l) denně. Mám dvojí informace:
jedna říká že kopřiva se může pít nepřetržitě v jakém koliv množství denně,
druhá říká že denně jeden šálek po dobu 14 dnů a udělat přestávku 14 dnů a tak to neustále opakovat ( z důvodu že kopříva vyplavuje z těla minerály a to škodí)
Děkuji