Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podzimní ovoce

19. 10. 2017

Síla podzimního ovoce

18.10.2017
Žena s jablkem S podzimem přichází i doba, kdy dozrávají a sklízí se některé druhy ovoce, typického pro tuto roční dobu. Je jich celá řada, nicméně v tomto článku se budu věnovat jen několika z nich, těm nejznámějším, mezi něž patří například jablka nebo hrušky. Běžně je jíme, ale často ani netušíme, jaké nejrůznější látky obsahují a jak jsou tyto látky důležité pro náš organismus.

Jablka

Jablko Na prvním místě je třeba zmínit jablka, která patří k nejběžnějším druhům ovoce nejen u nás, ale i na celém světě. Před konzumací je důležité si uvědomit, že ve slupkách se skrývá nejen vláknina, ale celé řada dalších látek, zejména vitamínů, proto není správné slupku oloupat. Jaké látky tedy jablka obsahují? V první řadě je to již zmiňovaná vláknina, dále vitamín C, vitamín E, vitamíny ze skupiny B (thiamin, pyridoxin, niacin), beta-karoten, bioflavonoidy, minerály (draslík, hořčík, železo, v menším množství vápník nebo fosfor), stopové prvky (železo, sírakřemík, mangan, chlór) a další látky. Z cukrů je obsažena v jablkách sacharóza, fruktóza (ovocný cukr) a glukóza (hroznový cukr). Z dalších látek jablka obsahují uhlohydráty (glycidy, tedy cukry a škroby), pektiny, kyseliny, tuky, bílkoviny, třísloviny, enzymy, barviva a další látky.

Jak tyto látky pomáhají?

Vitamín C, E a bioflavonoidy patří mezi antioxidanty. Antioxidanty jsou látky, které pomáhají chránit náš organismus před negativním vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí. Obsažená vláknina má schopnost absorbovat vodu, bobtnat a v trávicím traktu fermentuje, proto může být zdrojem energie. Reguluje trávení tuků a sacharidů, váže na sebe vodu a tím nabývá na objemu, což vede k pocitu nasycení. Z větší části je živinou pro mikrobiální flóru v trávicím traktu, působí tedy jako tzv. prebiotikum. Obsažené enzymy podporují trávení. Pektiny přispívají k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi (snižují množství cholesterolu, které člověk přijímá s tučnými pokrmy) a k omezení nárůstu hladiny glukózy v krvi po tomto jídle. Snížením špatného LDL-cholesterolu pomáhají předcházet vzniku aterosklerózy a potížím s ní spojeným, a nepřímo tak chrání před infarktem myokardu. Pektin rovněž příznivě působí v oblasti – podporuje střevní flóru, pomáhá odstraňovat zažívací potíže, reguluje funkci trávicího traktu a rovněž přispívá k dobré peristaltice střev.

 

Vůbec nejvýhodnější je jablka usušit, protože tímto způsobem se zachová největší množství obsažených látek.  Sušením se v ovoci koncentrují ovocné cukry, což zabrání vývoji nepříznivých mikroorganismů. Takto zpracovaná jablka si udrží charakteristickou chuť, vůni a vzhled.

 

Z jablek se rovněž získává jablečný ocet. Vyrábí se zkvašením čerstvé jablečné šťávy. Obsahuje mnoho přírodních látek, z nichž můžeme uvést octovou kyselinu (odpovědná za jeho chuť), vitamíny skupiny B - B1 (thiamin), B2 (riboflavin) a B6 (pyridoxin), niacin, kyselinu panthotenovou, kyselinu listovou, vitamín C, beta karoten, draslík, vápník, hořčík, sodík, fosfor, železo, jablečný pektin či kyselinu maleinovou. Takže sám o sobě představuje vydatný zdroj vitamínů a minerálů. Obecně jablečný ocet posiluje metabolismus, podporuje imunitu nebo odstraňování toxinů z těla, je dobrý i pro zlepšení trávení.

 

Hrušky

Hrušky Dalším ovocem jsou hrušky. I zde je důležité je neloupat, ale konzumovat i se slupkou. Z přírodních látek obsahují vitamín C, kyselinu listovou, vitamíny ze skupiny B (B1-thiamin, B2-riboflavin), z minerálů hlavně draslík, pak měď, zinek, vápník, fosfor, jód, vlákninu, organické kyseliny (tříslová, fosforečná nebo křemičitá) a další látky.

Vzhledem k obsažené vláknině, hrušky příznivě působí na peristaltiku a tím na trávení potravy. To je vhodné jak při detoxikaci střev, tak i při zácpě. Vzhledem k velkému obsahu vody působí diureticky (močopudně). Vitamín C příznivě působí na imunitní systém a patří k antioxidantům, takže pomáhá chránit náš organismus před negativním působením škodlivých volných radikálů z okolního prostředí. Kyselina tříslová působí příznivě při zánětu žaludku nebo střev. Kyselina křemičitá (tedy v ní obsažený křemík) působí pozitivně na dobrý stav kostí, chrupavek, zubů, vlasů a nehtů, na pevnosti a pružnosti šlach, kůže i vnitřních orgánů. Draslík spolu se sodíkem zajišťuje v našem organismu správné hospodaření s vodou, vedení nervových vzruchů, kontrakci svalů a udržování správného srdečního rytmu. Thiamin (vitamin B1) je důležitý pro náš organismus, pro činnost některých enzymů, hraje roli při štěpení cukrů a škrobů (štěpením těchto látek vzniká energie, kterou potřebujeme), je významný pro normální činnost svalů, nervového systému a srdce.

 

Švestky

Švestky Třetí známé a oblíbené podzimní ovoce jsou švestky. Obsahují betakaroten (provitamín a také antioxidant), vitamíny B1-thiamin, B2-riboflavin, železo, zinek, draslík, sodík, měď, fosfor, vápník, antokyany, ovocný cukr, ovocné kyseliny, vlákninu nebo pektin. O vitamínech B1, B2, draslíku a pektinu jsem se již zmínil u hrušek.

Pozastavil bych se u obsažených látek jako jsou antokyany. Antokyany jsou ve vodě rozpustná barviva zralých ovocných plodů, některých druhů zeleniny (např. červené zelí) a květů (např. vlčí mák, růže), takže zodpovídají za modrou barvu švestek. Působí preventivně proti infekci močových cest, potlačují růst bakterií, pomáhají předcházejí celé řadě neurodegenerativních poruch nebo mohou přispět ke zlepšení stavu očí či mozku. Obsažené železo je jedním z nejdůležitějších prvků v lidském organismu. Jeho přítomnost železa je nezbytná pro funkci buněk. Nenápadná měď v seznamu prvků je také velmi důležitá. Měď je důležitou součástí řady enzymů, právě jejich prostřednictvím se zúčastní řady metabolických dějů v našem organismu či buněčného dýchání. Například je nezbytná při tvorbě enzymu superoxidu dismutázy, který patří mezi účinné antioxidanty. Proto pomáhá chránit tkáně před poškozením. Zúčastní se metabolismu aminokyselin nebo sacharidů.

 

A zinek? Zinek má důležitou úlohu v aktivitách více než stovky enzymů. Je nezbytný pro tvorbu bílkovin a nukleových kyselin. Účastní se tvorby insulinu. Je důležitý pro normální růst, vývoj reprodukčních orgánů, normální funkci prostaty a hojení ran a popálenin. Jedna ze sloučenin zinku, oxid zinečnatý, má místně působící utišující účinky. proto se používá v pastách či krémech k léčbě kožních defektů a hemeroidů.

 

Díky obsahu vlákniny a pektinu švestky podporují trávení a jsou užitečné při detoxikaci oblasti stře, ale i při zácpě. Ovocné kyseliny ve švestkách podporují tvorbu slin a žaludečních šťáv a tím zvyšují chuť k jídlu.

 

Blumy

Blumy Na závěr jsem si nechal jeden méně známý druh podzimního ovoce - blumy. Jsou to typické kulovité, žluté, dužnaté plody. Jedná se o plody slivoně blumy (Prunus domestica). Bluma je pravděpodobně křížencem slivoně trnky a slivoně myrobalán. Má podobnou chuť jako švestka, ale je více přirostlá ke stopce a rovněž více šťavnatější. Z přírodních látek obsahuje vitamín A, C, E, vitamíny ze skupiny B, draslíkfosfor, železo a vápník.

U blumy rovněž platí, že zlepšují peristaltiku střev, která současně čistí a působí tak preventivně proti ukládání nežádoucích látek ve střevech. Vitamíny C a E patří mezi antioxidanty, které pomáhají chránit náš organismus před nežádoucím vlivem negativně působících volných radikálů z okolního prostředí.

autor: PharmDr.Tomáš Arndt
 

Jablka a jejich životodárná síla

27.10.2014
Jablko

K napsání tohoto článku mne přiměl kamarád, který každoročně na podzim tuze rád moštuje. Když jsem se zamyslela hlouběji, došlo mi, že mošt není zdaleka to jediné, co si zde z jablíček můžeme uchystat. Z jablíček, která jsou naše, mající v české zemi dlouholetou tradici, proto nyní zapomeňme na mango, kiwi či banány a naučme se využívat tyto nutričně bohaté plody po všech možných stránkách.

Už naše babičky s oblibou říkávaly: Jedno jablko denně a o lékaře méně. Jak moc tomu všemu však můžeme věřit? Obsahují flavonoid quercetin, významnou protizánětlivou látku. Další, nezávisle na sobě probíhající studie ukazují, že fytochemické látky jablečné slupky inhibují množení buněk rakoviny tlustého střeva o úžasných 43 %. Riziko vzniku rakoviny plic pak dokonce o dobrých 50 %. Samozřejmě, zanášíme-li denně plíce cigaretovým kouřem, konzumujeme-li uzeniny, přemíru nasycených tuků, minimum vlákniny, ovoce a čerstvé zeleniny, nemůžeme čekat, že nás jablíčka spasí. Pokud se však podaří racionální cestou upravit svůj jídelníček, jablka mohou být tím správným obroušeným střípkem do oné celkové mozaiky s nápisem ZDRAVÍ.

Pro zajímavost ještě zmíním, že jablka zaujímají druhé místo v žebříčku koncentrace fenolických sloučenin, které utvářejí skutečně početnou skupinu biochemicky aktivních látek, z nichž většinu řadíme právě mezi výše zmíněné flavonoidy. Těch existuje na tisíc, stejně jako jejich pozitivních vlastností, nám však postačí, zapamatujeme-li si, že jsou pro nás skutečným přínosem.

Jablka dále obsahují pektin, cenný zdroj rozpustné vlákniny, který má ten dar snižovat hladinu LDL cholesterolu. Pokud nás tento neduh trápí, pokud si přejeme snížit množství nejrůznějších léků na bázi statinů, skutečně navyšme množství přijímané vlákniny na starých dobrých 30 g za den. Dále pamatujme na omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny, potraviny s přirozeným obsahem lecitinu, vitamín C a samozřejmě, hýbejme se, plavme, vyjděme si každý den na půlhodinovou svižnou procházku, cvičme s vlastní vahou, správně dýchejme. Rovněž i stres odhoďme stranou, neboť i ten dokáže hladinu LDL cholesterolu navýšit do nepěkných čísel.

Zajímavé množství vlákniny pak obsahuje také jablečná slupka. Někdo loupe, někdo se o slupku nenechá připravit. Osobně mi přijde škoda jablka loupat, výjimkou je snad jen dětský jídelníček, kdy u dětí, pro jemnější strukturu střeva, záměrně snižujeme množství přijímané vlákniny. Zde pak platí vzorec: věk + 5 g vlákniny na den. Dvouleté dítě pak tedy přijme maximálně 7 g vlákniny na den. My ostatní si zapamatujeme, že jablečná slupka disponuje významnou antioxidační aktivitou, díky které napomáhá inhibovat růst rakovinotvorných buněk jater či tlustého střeva. Vítězem tohoto antioxidačního testu je pak odrůda Red Delicious.

Jablíček se nemusejí obávat ani diabetikové. Pravda, nelze jich sníst pět na posezení, nicméně, pokud si tu dopřejeme jedno velké hezké šťavnaté jablko k svačině, hladina krevního cukru se rapidně nezvýší. Jablíčka totiž obsahují, na rozdíl od banánů, hroznového vína či hrušek, vyšší množství fruktózy, cukru, který si naše buňky dovedou vzít bez přítomného inzulínu. Navíc vláknina, na kterou jsou jablka skutečně bohatá, snižuje glykemický index tohoto ovoce na hodnotu cca 25-30. Záleží samozřejmě na jejich odrůdě, stupni zralosti.

Jablíčka jsou rovněž kvalitním zdrojem bóru, jenž má pozitivní vliv na stavbu našich kostí a lze si na nich pochutnat v souvislosti s prevencí osteoporózy. Navíc tím, že je ve svém čerstvém stavu řadíme mezi potraviny zásadotvorné, tělo jejich konzumací ušetří vápník, který je jedním z prvních minerálů, jenž upevňuje acidobazickou rovnováhu těla.

Můj tip: Jablíčka můžeme konzumovat čerstvá, nastrouhaná s troškou skořice, medu a vlašských ořechů. Případně je nasušit a užívat si jejich síly, v podobě křížal pak také přes zimu. Báječně doplní ovesnou kaši po ránu, případně je můžeme přistrouhat k jáhlům, dosladit medem a posypat kustovnicí čínskou. Kdo z nás rád moštuje, nechť si z rána dopřeje čerstvou, podotýkám čerstvou, jablečnou šťávu, která klidní žaludek. Domácí šťáva v porovnání s obyčejným kupovaným džusem nemá, bohužel, téměř nic společného. Odšťavněním získáme všechny ty báječné vitamíny, enzymy a minerální látky, obyčejný kupovaný džus však není často víc, než jen sladká cukrová voda s jablečnou příchutí a koktejlem pečlivě namíchaných aditivních látek, které pak udržují výrobek zářivý a rádoby svěží na pultech obchodů po celý dlouhý rok.

Jablečný ocet

Na jablečném octu je báječné to, že si jej můžeme vyrobit z čerstvé várky právě dozrávajících podzimních jablíček. Příprava možná vyžaduje něco naší energie, nicméně, co je zde více, než být soběstačný? Navíc veškerá energie, kterou tu odevzdáme, se nám vrátí. A tady pak právě v podobě zdraví. Nejprve si tedy povězme něco k jeho benefitům, abychom pak ke konci pochopili know how jeho přípravy.

 

Oproti tomu běžnému vinnému jablečný ocet vykazuje nulový devastační vliv na naše cévy. S oblibou jej užívaly naše babičky, které jím léčily průjmy a rovněž nadměrnou padavost vlasů. V takovém případě pak rozmíchaly polévkovou lžíci jablečného octu ve sklenici vody. Komu dělá problém ona nakyslá chuť nápoje, nechť přimíchá trošku medu, případně pak javorový sirup, jehož glykemický index je roven hodnotě 53. Jedná se o silně zásaditý elixír zdraví, který čistí krev, zlepšuje její okysličení, funguje jako střevní dezinfekce, kdy dochází k zajímavému snížení počtu hnilobných bakterií, které z velké části produkují toxiny. Doporučím jako podpůrný prostředek redukčních diet, během kterých pomůže pročistit zažívání, zrychlit metabolismus, udržet acidobazickou rovnováhu těla.

Jak si tedy jablečný ocet vyrobit sami?

Jablíčka omyjeme a nastrouháme na hrubém struhadle, lze strouhat se slupkou a jádry. Umístíme do větší skleněné nádoby, zalijeme studenou vodou tak, aby převyšovala několika centimetry onu jablečnou vrstvu. Posléze zamezíme přístupu vzduchu, nádobu lze zavíčkovat, přiklopit talířkem, to vše za pokojové teploty. V průběhu desíti dnů se odbude kvasící proces, jakmile je u konce, výslednou tekutinu přecedíme přes sítko či čisté plátno. Bohužel ještě stále nejsme u konce, přecezenou šťávu nalijeme opět do sklenice, opět přikryjeme a ponecháme 3 týdny v chladu. Posléze stačí naposledy přecedit, doporučím opravdu plátno, nalít do připravených sklenic, opatřit zátkou a ponechat v temnu za pokojové teploty.

Potřebujeme-li energii investovat jinam, jablečný ocet lze zakoupit také v běžném supermarketu.

Mimo jablečného octu si tu lze nasušit křížaly, které, na rozdíl od moštu, disponují zajímavým množstvím vlákniny. V redukční dietě pak upozorním na jablečnou vlákninu, se kterou se velmi dobře pracuje. Lze ji přimíchat do jakékoli sladké dopolední kaše, případně pak použít jako stabilizátor glykemického indexu do nejrůznějších pečených buchet či koláčů, které bývají, bohužel, ještě stále chystány z ne příliš vhodných ingrediencí. Chceme-li zde těstu o něco ulehčit, přistrouhejme jistý díl mrkve, cukr nahraďme medem, případně melasou, pšeničnou mouku vyměňme za špaldu, případně v rozumném poměru smíchejme s žitnou. Namísto oleje a vajec lze použít kefír či jogurt. Kypřící prášek se již prodává ve své bezfosfátové variantě, na trhu je k dostání také vinný kámen. Koláč pak dozdobme jablečnou krustou, kterou jsme promísili s rozinkami a skořicí.

Užívejme podzimu a všeho, co s sebou nese…

zdroj: 

https://www.celostnimedicina.cz/sila-podzimniho-ovoce.htm